Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
niedziela, 19 maja

Główne zalety i wady faktoring

Rozwiązaniem wielu filmowych problemów jest faktoring, który od paru lat zaczął się cieszyć dużą popularnością. Podstawa idea faktoringu jest niezwykle prosta. Do całej transakcji jest dołączany trzeci uczestnik pod postacią jakiejś instytucji finansowej, jaki po wystawieniu faktury sprzedaży opłaca ją w krótkim terminie. Natomiast należność za taki dokument klient będzie musiał zapłacić już nie na konto wystawiającego, ale faktorowi.

Biznes w obecnych czasach w dużej mierze opiera się na długich terminach zapłaty. O ile dla klientów rozwiązanie takie ma sporo korzyści, ponieważ mają oni więcej czasu na spłacenie swoich zobowiązań, to już dla sprzedawców niekoniecznie. W niektórych branżach będzie tu mowa nawet o kilku miesiącach, przez które oczekiwać trzeba na przyjście przelewu. Jeżeli do tego dojdą opóźnienia, co niestety także się zdarza, to takim sposobem można znacznie pogorszyć, a w niektórych sytuacjach nawet stracić płynność finansową.

Szybkie finansowanie

Takie rozwiązanie daje właścicielowi formy wiele korzyści. Po pierwsze będzie on miał środki finansowe bardzo szybko, czasami nawet tego samego dnia, co wystawiona faktura. W zależności od przyjętego sposobu rozliczeń wypłacana może być cała suma od razu, albo jakaś jej część, a kolejna po zapłaceniu przez klienta należności. W wielu przypadkach rozwiązanie tego typu pozwala utrzymywać finansową płynność, zrobić zakup koniecznych towarów i materiałów, albo wypłacić wypłaty dla swoich pracowników.

Dzięki temu można uniknąć zatorów płatniczych, jakie spotyka się tak często we współczesnym biznesie i niestety biznes ten skutecznie blokują. Kolejną zaletą usług faktoringowych jest mała ilość formalności do spełnienia. W odróżnieniu od kredytów bankowych nie potrzeba tu dysponować zdolnością kredytową czy przedstawiać kompleksowej dokumentacji o stanie swojej firmy. Rzecz jasna zawsze jakaś większa lub mniejsza weryfikacja będzie miała miejsce, jednak nie tak dokładna jak w przypadku innych usług finansowych.

Jeżeli będzie chodzić o kwestie związane z zabezpieczeniami, to tutaj najważniejsze właśnie są wystawione faktury. Jeśli któryś z klientów będzie się ociągał z zapłaceniem, to takie dokumenty stanowią podstawę to tego, żeby rozpocząć windykację. Rzecz jasna jak każdy z finansowych produktów faktoring posiada także pewne wady.

Formalności związane z faktoringiem

Przeważnie umowę na faktoring będzie się podpisywać bez terminu obowiązywania, z jakimś uzgodnionym czasem na wypowiedzenie. Przez to nie trzeba pamiętać o tym, żeby ją co roku odnawiać. Z kolejnych formalności koniecznych do spełnienia jest powiadomienie swoich odbiorców o zmianach w rozliczeniach. Jest to o tyle istotne, że dowiedzieć się oni muszą, że od pewnej chwili wszystkie przelewy realizowane być mają na rachunek faktora, a nie firmy wystawiającej faktury.

Najważniejszą jest konieczność zapłacenia prowizji od faktur. Obecnie jednak konkurencja na finansowych rynkach jest bardzo duża, i banki walczą o klientów różnymi sposobami, też proponując ciekawe oferty na usługi faktoringu. Należy również pamiętać, że sam faktoring występuje obecnie w paru wersjach, i dostosować sobie można te usługi do własnych potrzeb.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz